کلیاتی در مورد پرورش بلدرچین

کلیاتی در مورد پرورش بلدرچین

 

تاریخچه و اقتصاد پرورش بلدر چین

 

بلدرچین ژاپنی cotorina japonica  به اسم eastern quail-coturinx quail phrohs  و در زبان هندی به اسم bater   خوانده می شود.

کوتورنیکس ها به طور وسیع در اروپا ، افریقا و اسیا پراکنده میباشند و این پرندگان به عنوان گونه های مهاجر مطرح هستند.ظاهرا کوتورنیکسها چه آنهایی که در ژاپن در حدود قرن یازدهم اهلی بوده اند و چه آنهایی که در آن موقع از کشور چین به ژاپن آورده شده اند در ابتدا به عنوان پرندگان زینتی و آواز خوان نگهداری می شدند اما در سال 1900 میلادی کوتورنیکس ها به طور گسترده در کشور ژاپن برای تولید گوشت و تخم مورد استفاده قرار گرفتند و تولید گوشت و تخم بلدرچین به میزان قابل توجهی صورت گرفت و بعد از ان در بسیاری از کشورهای دیگر نظیر هنگ کنگ، سنگاپور ، مالزی و فرانسه جایگاه خود را پیدا کرد.سپس کشورهای دیگر به فکر توسعه پرورش بلدر چین افتادند به طوری که اخیرا کشور عربستان سعودی به پرورش وسیع بلدرچین پرداخته و یکی از اقلام صادراتی این کشور گوشت بلدرچین شده است.

در ایران به طور محدود پرورش بلدرچین رواج دارد و امید می رود که در آینده این کار تولیدی توسعه یافته و تولیدات گوشت و تخم بلدرچین فزونی یابد.

 

در کشور هندوستان بلدرچین ها در ابتدا در انسیتوی مرکزی تحقیقات طیور به وسیله dr.b.panda در سال 1974 آورده شد و سپس در مراکز تحقیقاتی دیگر در مورد آن مطالعاتی صورت گرفت.

این گونه جدید ماکیان که تا دهه اخیر درهندوستان ناشناخته بودن حالا در طول و عرض کشور هندوستان گستردگی قابل ملاحظه های حاصل کرده اند.

حقایق چندی که پرورش بلدرچین را به عنوان یک کار اقتصادی مطرح می سازد به شرح زیر است:

1) میزان رشد سریع- رسیده شدن در سن حدودا 6 هفتگی

وزن بدن یک بلدر چین نر بالغ در این سن در حدود 140 گرم خواهد بود. در حالیکه ماده ها کمی سنگین تر بوده و وزن آنها به 150 تا 180 گرم می رسد. میزان رشد در حدود5 /3 برابر سریعتر از طیور اهلی است.

 

2) بلوغ جنسی خیلی زود فرا می رسد.

در حدود سن 50 روزگی بلدرچین های ماده معمولا قادر به تولید  کامل تخم می باشند.

 

3) میزان بالای تخم تولیدی

 با توجه صحیح به بلدرچین ها این پرندگان 260 تخم در سال اول تخمگذاری خود می گذارند.

 

4) فواصل نسلها کوتاه است.

توان بلدرچین ها برای تولید 3 یا 4 نسل در سال این امکان را فراهم کرده است که انرا به عنوان حیوان آزمایشگاهی مورد استفاده قرار دهند.

 

5) دوره انکوباسیون کوتاه و کم که فقط 17 تا 18 روز است.

 

6)تثبیت برای تراکم بالای پرورش زیرا به سطح دانه خوری و فضای آبخوری کمتری در مقایسه با مرغها و اردکها دارند.

 

7) نیازی به مایه کوبی ندارند چون گونه های بلدرچین خیلی در برابر بسیاری از بیماری های عادی مرغها مقاومت دارند.

 

8) برگشت سریع سرمایه کمی که برای این کار گذاشته می شود.

 

9) خوشمزه بودن گوشت بلدرچین و خواص پروتئینی آن.

 

10) سود سرشاری که از تولید گوشت و تخم بلدرچین حاصل می شود.

 

 بازار بلدرچین در قاره اروپا به خصوص فرانسه نشان می دهد که شرایط بالقوه خوبی برای بازارهای خاص آن وجود دارد و هر گاه تولید را بتوان توسعه داد این وضعیت های جالب برای آینده به روی پرورش دهندگان بلدرچین باز می شود.

 

دلیلی وجود ندارد که چرا پیشرفتهای خیلی زیاد به وسیله به کار بردن تکنیک های بهتر پرورش ، متدهای پیشرفته در هچری و بهبود بخشیدن شرایط محیطی برای نگهداری بلدرچین های مادر و رشد پرندگان جوان تا بلوغ اصل خواهد شد.

هم چنین نیاز به بهتر ساختن معیارهای بهداشتی در لاین با انهایی که در سایر بخشهای صنعت طیور احساس می شود چون غالب بیماری هایی که اتفاق می افتد به وسیله مدیریت بهتر قابل جلوگیری می باشد.

 

 

/ 2 نظر / 130 بازدید
ریحانه

ىبه بلدرچین خانگی که دانه نمیخورد و خیار وسبزیجات بی خواس می خورد چه بدم می دونی بلدرچین را چگونه باید یاد داد تا مد فوعش را در جای مخصوص بگذارد اگر میدانی به وبلاگم بیا و بگو